HALF-LIFE: SUM single Design map: 0% | Originalita: 0% | Zábava: 0% | Celkem: 0% | |
Zkušený švédský mapper Tobias Fast vydává sumarizaci své trojice modifikací pro první Half-Life zaobírajících se osudem mariňačky Jane Doeové. Ta se nalézá ve výzkumném zařízení Black Mesa v Novém Mexiku, kam byla povolána se svou jednotkou k eliminaci neznámé hrozby. Trilogie obsahuje mody Hunt The Cunt, Autonomy Lost a závěrečný Abeyance. Každá část je něčím vyjímečná, ale jedno mají všechny společné – tím je takřka profesionální scénář, kvalita map, originální ozvučení i podmanivá atmosféra.
Vstupní animace odkrývá jednoduchou zápletku, kdy je Jane konfrontována s nepříznivou situací, na kterou musí patřičně reagovat. Stěžejním prvkem celé série je detailní prostředí, které doslova volá po prozkoumání, a až na druhém místě pak souboje, které ovšem umí být vskutku brutální – obzvlášť na poslední obtížnost. Dílo je částečně inspirované kultovním datadiskem Op4, ze kterého si vypůjčuje některé prvky jako silnější nepřátele, vojenské zbraně nebo noktovizor. Jinak je však hratelnost klasická one-girl-show, tzn. na žádné mariňáky ani vědce během hraní nenarazíte. Naopak se budete střetávat s xeňany, zombíky a jednotkami černých specialistů, jejichž příslušníci se k dámě galantně chovat rozhodně nehodlají.
Propracované mapy svojí uvěřitelností podtrhují výbornou atmosféru, hráč zažívá pocit ohrožení nejen z potemnělých oblastí, ale též skutečnosti, že léčivých prostředků je poskrovnu a vyplatí se zbytečně nevystrkovat hlavu ve směru palby. Naopak není problém nosit dostatečnou zásobu střeliva i do účinnějších zbraní, kterých sice není tolik typů, přesto na efektivní eliminaci protivníků dostačují. V každém správném modu samozřejmě nesmí scházet naskriptované situace, které dotvářejí už tak výborný dojem z hraní.
Nějaké mouchy modifikace samozřejmě má. O absenci spřátelených postav jsem se zmínil, podobné je to s logickými hádankami (těch je zde jako šafránu) a někoho může odradit pomalý rozjezd v poměrně nezáživném (i když realistickém) prostředí. Závěrečná část trilogie též nemusí pro svou „rozlétanost“ sednout každému, přestože je řemeslně zvládnutá solidně.
Half-Life: Sum nabízí solidní porci (cca 2,5 hod) kvalitní zábavy, odlišné od příběhů doktora Freemana i desátníka Shepharda, přesto se odehrávající v podobném prostředí a shodném zasazení. Největší kladem díla je bezesporu tíživá atmosféra a propracované lokace, akční složka však za nimi příliš nezaostává. Přestože je tato kompilace avizována jako tečka za příběhem Jane Doe, autor později naznačil, že nemusí jít o její zcela poslední výstřel, takže neztrácejme naději!
|